Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 130 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
"Wiedzy nabywa się czytając książki, lecz wiedzę najpotrzebniejszą - znajomość świata - zdobywa się czytając w żywych ludziach i studiując wszystkie ich wydania" - L. Chesterferd

Cele w życiu

czwartek, 10 lipca 2008 10:56
Skocz do komentarzy

Dobrze jest mieć jakis cel w życiu, ponieważ poprawia to samopoczucie, podnosi samoocenę, daję poczucie sensu życia, sprzyja lepszemu zdrowiu i poprawia kontakty z innymi ludżmi.

 

"Dobrze jest mieć cel w życiu" to podsumowanie wyników badań nad związkim celów z poczuciem szczęścia lub dobrostanem. Obecnie coraz lepiej wiemy od czego zalezy dobrostan. Wyniki badań nad wyznacznikami szczęśćiajednak rozczarowują. Ponieważ wiek, płeć, wykształcenie, dochody i stan cywilny tylko w niewielkim stopniu wyjaśnieją dlaczego jesteśmy szczęśliwi. Dr. Diener stwierdził, że zazwyczaj tłumaczyły one mniej niz 20% zmian poczucia dobrostanu.

 

To skłoniło wielu badaczy do poszukiwania wyznaczyników szczęścia w osobowości człowieka. Stwierdzili oni, że m.in. cechy takie jak: ekstrwaersja, poczucie kontroli, optymizm, wysoka samoocena, niskie nasilnie neurotyczności istotnie przyczyniają się do zwiększenia poczucia szczęścia. Mogą one osłabić negatywny wpływ wydarzeń życiowych na dobrostan.

 

Badania nad osobowościowymi wyznacznikami szczęścia przeprowadzanie są w ramach różnych teorii osobowości, np. ekstrawersja czy neurotyczność odnoszą się do koncepcji, której istotą są cechy tłumaczące słabość zachowania człowieka. Krytycy twierdzą jednak, że zachowanie człowieka jest także zmienne. Torie osobowości powinny więc umozliwic poznanie nie tylko jego słabosci ale też zmienności. W tym nurcie zawiera się np. koncepcja społeczno-poznawcza zakładająca m.in. że ważnymi elementami osobowosci są cele. Dzięki nim zachowanie staje się spójne i ukierunkowane, a nie jest tylko reakcją na oddziaływania zewnetrzne czy chwilowe motywy działania. Cele więc pełnią funkcje regulacyjne. Ważne jest też poczucie własnej skuteczności czyli przekonanie osoby, o swoich możliwościach. Od tego zalezy jeką aktywność człowiek podejmnie i czy będzie wyktrwały i skuteczny w działaniach zblizających do celu.

 

Na temat zwiękzu celów z dobrostanem wiemy duzo, chociaż problemem nadal jest mnogość koncepcji celów i zrróżnicowanie sposobu ich pomiaru, np. teori samookreślania (dr. Ryan i Deci). Analizując wszystkie koncepcje potrzeb i motywacji stwierdzili, że dla rozwoju, inteligencji i dobrostaniu konieczne jest zaspokojenie trzech podstawowych potrzeb psychicznych: kompetencji lub efektywnosci (skłonność do oddziaływania na środowisko i pozyskiwanie cennych wartości), zalezność (pragnienie otrzymywania i okazywania troski(, autonomii (samookreślenie swoich doświadczeń  i zachowań).

 

Według badaczy cele wewnętrzne (przyjażń, działalność spoleczna itp.) umozliwiają zaspokojenie tych trzech potrzeb, czyli sprzjają dobrostanowi. Natomiast cele zewnętrzne (zdobycie bogactwa, sławy, itp.) utrudnieją ich zaspokojanie. Badania przprowadzone w USA, Bługarii, Rosji i Niemczech potwierdziły te przypuszczenia: wyznaczanie celów wewnętrznych i dążenie do nich  wiązało się z wysokim poczuciem dobrostanu. Posiadanie celów zewnętrznych  nie wiązało się z dobrostaniem lub wręcz wpływało nań negatywnie.

 

W 2002 roku przeprowadzono podobne badania w Polsce. Pytania zawarte w ankiecie, pozwalały zmierzyć nasilienie celów wewnętrznych i zewnętrznych oraz wskaźników dobrostanu psychologicznego (nastrój pozytywny lub negatywny, zadowolenie z życia) i fizycznego (dolegliwości zdrowotne) oraz poczucie własnej skuteczności. Bdania przprowadzono na grupie 1221 Polaków (42,5% mężczyźni, 57,5% kobiety) w wieku od 18 do 93 lat (średni wiek ok. 48 lat).

 

Pokazały one, że płeć, wiek i wykształcenie mają pewnien zwiazek z nasileniem dobrostanu. U kobiet przeważał nastrój negatywny i dolegliwości zdrowotne niż u mężczyzn. Osoby starsze miały gorszy nastrój, były mniej zadowolone z życia i cierpiały na dolegliwości zdrowotne. Wyższe wykształcenie było wyznaczniekiem wysokiego dobrostanu. Zatem najwyższy poziom dobrostanu osiągali młodzi mężczyżni z wyższym wykształceniem. Jednak czynniki te miały niewielki wypływ na poziom dobrostanu: od 3% (nastrój negatywny0 do 10% (nastrój pozytywny). Wyjątek stanowiły dolegliwości zdrowotne, gdzie płeć, wiek i wykształcenie tłumaczyły 32% zmian dobrostanu.

 

Poziom dobrostanu zależał od nalsilenia celów wewnętrznych i zewnętrznych (wewnętrzne były nieco silniejszym wyznacznikiem). Można więc powiedzieć, że posiadanie celów w życiu sprzyjało szczęściu. Dobrostan zależał również od poczucia własnej skuteczności. Im było ono silniejsze tym wyższe było poczucie  nastroju pozytywnego i zadowolenia z życia, gdy osoba była przkonana o tym że jest w stanie osiągnąć wyznaczone cele , już samo ich posiadanie sprzyjało dobremu samopoczuciu. Okazało się też, że zwięzek celów z dolegliwościami zrrowotnymi był istotny, gdy uwzgledniono posredniczącą rolę poczucia własnej skuteczności. Jeśli było ono niskie, posiadanie celów nasilało dolegliwości zdrowotne.

 

Analizowano również czy przewaga celów jednego typu nad celami typu drugiego, może się wiązać z dobrostanem. Okazało się, że związku bezpośredniego nie było. Pojawił się on jednak, gdy uwzględniono rolę poczucia własnej skuteczności i gdy wskażnikiem dobrostanu było zadowolenie z zycia. Przewaga jednych celów nie wiązała się ze zmianą poczucia zadowolenia z życia u osób z wyższym poczuciem własnej skuteczności. Natomiast u tych którzy mieli niskie poczucie własnej skuteczności cechowały się wyskim nasileniem zadowolenia z życia niezależnie od tego jakie cele u nich dominowały.

 

Wyniki badań pokazały, ze posiadanie celów sprzyja szczęściu. Badni z niskim poczuciem własnej skuteczności osiągali wysoki poziom zadowolenia z życia jeśli przeważały u nich cele wewnętrzne. Powyższe wyniki odbiegają nieco od przedstawionych na poczatku. W polskich badanich okazało się, że nie tylko cele wewnętrzne, ale też zewnętrzne sprzyjają dobrostanowi. Podstawowe potrzeby psychologiczne są uniweresalne dla wszystkich kultur, ale  typowe cele służące ich zaspokajaniu mogą być różne. Wybór pewnych celów może byc wynikiem wewnętrznych procesów motywacyjnych lub ffektem oddziaływania czynników zewnętrznych. Istotną rolę zabiera tu proces internalizacji i akceptacji celów wynikających z odziaływań czynników pozaindywidualnych (np. z konieczności dostosowywania ię do warunków gospodarki rynkowej). Można zatem przypuszczać że w postkomunistycznych krajach o kulturze kolektywistycznej związki celów zewnetrznych z dobrostanem będą rożne w zalezności od tego czy cele te zosatły przyez obywateli zinternalizowane, uznane za swoje.

 

Cele wewnętrzne i zewnętrzne sprzyjają szczęściu. Może jednak okazać się, że to co daje nam szczęści dzisjiaj, w przyszłościu uniemożliwia nam osiągniącie szczęścia.

 

 

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 11 października 2017 1:53

  Blog dość ciekawy

  autor Gebhard

  blog: http://wtzpzn.neostrada.pl/ksiega.html

 • dodano: 17 grudnia 2016 21:02

  niepobudzający

  autor Nieznamir

  blog: http://www.inwestor.fora.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=1688

 • dodano: 10 sierpnia 2010 10:24

  Moim zdaniem jeszcze lepszym sposobem,który wnosi cały szereg pozytywnych następstw jest ukierunkowanie nie na cel, ale znaczenie.A znaczenie życia jako takiego już w szczególności.
  Metody dotarcia do tego stanu psychicznego są dwie:
  1)świadome, intencjonalne i aktywne jego poszukiwanie(w sferze myśli).Trzeba o to intensywnie zabiegać.
  2)Zacząć od pogłębienia swej samoświadomości.Działa to jak obniżenie energii aktywacji(można skojarzyć z enzymami).Innymi slowy stan intensywnego odczuwania znaczenia życia jest wówczas spontaniczny.
  (rafff27@wp.pl)

  autor rafff27

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

"Wszyscy ludzie są zagadkowi, dopóki w końcu nie znajdziemy w jakimś słowie lub czynie klucza do danego mężczyzny lub kobiety: natychamiast wszystkie ich dotychczasowe słowa i uczynki ukazują nam się w pełnym świetle". - R.W.Emerson ("Dzienniki")

piątek, 17 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  21 618  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

"CZŁOWIEK TO METAFORA", a psychologia próbóje tą metaforę pojąć...

O mnie

Jestem tylko nastolatką, bardziej bądź mniej zwyczjną. I chociaż jestem tak młoda, życie dało mi już znać o sobie. Poza tym przeżywam takie rozsterki jak każda kilkunastoletnia dziewczyna: zawody miłosne, szkolne problemy, wielkie marzenia, etc...

Statystyki

Odwiedziny: 21618
Wpisy
 • liczba: 27
 • komentarze: 64
Bloog istnieje od: 3478 dni
Psychologia (od gr. ψυχή psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) jest nauką empiryczną, zajmującą się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. W zasadzie psychologia dotyczy ludzi, ale mówi się o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii - etologia. Grecka litera Psi jest symbolem psychologiiNauki z których czerpie psychologia to głównie socjologia, antropologia, filozofia i biologia, ale dzięki wypracowaniu własnych metod eksperymentalnych psychologia jest nauką samodzielną. Psychologia zaliczana jest do nauk społecznych, także do nauk humanistycznych. Ostatnio jest także zaliczana do nauk behawioralnych (nauk o zachowaniu) razem z socjologią, etologią, antropologią kulturową, kryminologią, niektórymi działami medycyny (psychiatrią, medycyną behawioralną).
Posłanie do nadwrażliwych Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi za waszą czułość w nieczułości świata, za niepewność - wśród jego pewności za to, że odczuwacie innych tak jak siebie samych zarażając się każdym bólem za lęk przed światem, jego ślepą pewnością, która nie ma dna za potrzebę oczyszczania rąk z niewidzialnego nawet brudu ziemi bądźcie pozdrowieni. Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi za wasz lęk przed absurdem istnienia i delikatność niemówienia innym tego co w nich widzicie za niezaradność w rzeczach zwykłych i umiejętność obcowania z niezwykłością za realizm transcendentalny i brak realizmu życiowego, za nieprzystosowanie do tego co jest a przystosowanie do tego co być powinno za to co nieskończone - nieznane - niewypowiedziane ukryte w was. Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi za waszą twórczość i ekstazę za wasze zachłanne przyjaźnie, miłość i lęk że miłość mogłaby umrzeć jeszcze przed wami. Bądźcie pozdrowieni za wasze uzdolnienia - nigdy nie wykorzystane - (niedocenianie waszej wielkości nie pozwoli poznać wielkości tych, co przyjdą po was) za to, że chcą was zmieniać zamiast naśladować że jesteście leczeni zamiast leczyć świat za waszą boską moc niszczoną przez zwierzęcą siłę za niezwykłość i samotność waszych dróg bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi. Przesłanie Kazimierza Dąbrowskiego. Autora teorii dezintegracji pozytywnej, wybitnego psychologa i psychiatry.
"...Sokrates był wielki, ponieważ wiedział, co w życiu jest najważniejsze: rozmowa z drugim człowiekim,(...) nikt przed nim i nikt po nim już nie umiał tak rozmawiać. Bo my nie rozmawiamy, nie wiemy, jak to się robi, my najwyżej coś sobie komunikujemy albo przekazujemy słowa-szyfry lubo słowa całkowicie puste... Prawie już nie rozmawiamy tak, aby pod wpływem tej rozmowy ktoś, albo my, mógł zminić zadnie, bo zmianę zdania uważamy za brak charakteru. (...) A dziś nawet jak ze sobą rozmawiamy, to i tak się na wzajem nie słyszymy; słuchamy swojego głosu, swoich myśli..." Fragment książki D.Terakowskiej "Ono"
"Marzymy o podróżach przez wszechświat, a czyż wszechświat nie jest w nas samych? Nie znamy głębin naszego ducha." - Novalis

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl